Menu Close

Erasmus+ projektas „Better environment better future“  – tiltas tarp tautų

2017 m. gegužės 8-12 dienomis Turkijoje įvyko devintasis, baigiamasis projekto „Erasmus+“ Better environment better future“ susitikimas. Lietuvos komandą šį kartą sudarė Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos mokinės  Aleksandra Andrejauskaitė,  III d,  ir Dorotėja Masteikaitė,  II b. Kartu vyko ir dvi mokytojos: anglų kalbos mokytoja Daiva Eisimantienė ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Sonata Petrauskienė.

Pirmadienį, susirinkus visų 9 šalių (Ispanijos, Portugalijos, Bulgarijos, Slovakijos, Latvijos, Lenkijos, Italijos, Lietuvos  ir Turkijos) delegacijoms Karapınar İbrahim Gündüz Anadolu Lisesi mokykloje,  įvyko pirmasis delegacijų sutikimas. Pradžioje buvome pasveikinti  tradiciniu turkų  šokiu. Vėliau mus  pakvietė į aktų salę, kurioje kiekviena šalis pristatė savo šalies aplinkosaugos organizacijas bei žmones,  dirbančius šioje srityje. Po pristatymų vyko ekskursija po miestelį, kurios metu susipažinome su tradicine turkiška virtuve.

Antrąją projekto dieną keliavome į milijoninį miestą Konya, kuriame aplankėme daugybę muziejų, mečečių bei kalvų. Pasivaikščiojome po Sille kaimelį, kuriame kadaise gyveno graikai.

Trečiąją vizito dieną lankėme ežerus. Labiausiai įsiminė Meke ežeras, kuris baigia išnykti dėl visuotinio atšilimo bei žemdirbių veiklos ( vanduo dideliais kiekiais naudojamas laukų laistymui). Aplinkiniai gyventojai bando atkreipti dėmesį į šią problemą – jie prisemia vandens iš savo šulinių, ir 9 km dviračiais veža vandenį į šį ežerą. Mūsų delegacijos iš visų šalių  taip pat atvežė vandens ir „pamaitino“ ežerą,   taip parodydami, kad žmonėms rūpi vandens stygiaus problema, kad negalima ežero palikti likimo valiai.

Susitikimo metu taip pat aplankėme kvapą gniaužiantį balandžių slėnį –  muziejų po atviru dangumi Kapadokijoje. Taip pat  lankėmės keramikos dirbinių fabrikėlyje. Paskutinę viešnagės dieną vykome  į Neolito laikotarpio Çatalhöyük kaimelį, klestėjusį nuo 7500 iki 5700 prieš mūsų erą . 2012 metais šis kaimelis buvo įtrauktas į UNESCO paveldą. Šiuo metu archeologai kasinėja šią teritoriją.

Vakare visi susirinkome į tarpkultūrinę vakarienę, kurios metu kiekviena šalis pristatė savo tradicinį maistą bei kultūrą. Turėjome progą išvysti Whirling Dervishes ( besisukantys vienuoliai) šokį  „Sema“ , kuris yra  tapęs turkų kultūros, istorijos bei papročių pagrindine dalimi.

Projektas – tai puiki galimybė susirasti naujų draugų, diskutuoti įvairiomis temomis, susipažinti su įvairiomis kultūromis. Konkrečiai šis projektas padėjo mums įdėmiau  pažvelgti  į planetai kylančias problemas – tokias kaip vandens stygius, miškų nykimas, elektros energijos eikvojimas,  ir drauge ieškoti būdų, kaip mes  –  Europos piliečiai – galėtume prisidėti prie šių problemų sprendimo.erasmus

Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos mokinė

Dorotėja Masteikaitė

Skip to content