Menu Close

Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų nacionaliniame konkurse triumfavo šilališkis

Kaip ir kasmet, pavasarį Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas Vilniuje suburia gabiausius mokinius,  atliekančius  tiriamuosius darbus. Balandžio 15 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje buvo apdovanoti šio konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai. Baigiamajame ture, vykusiame balandžio 13–14 dienomis,   Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre buvo pristatytas 61 darbas.   Mokslininkų komisija iš jų  atrinko tris geriausius.

Jau nuo kovo mėnesio prasidėję konkurso pirmieji etapai pasiekė finišo tiesiąją. Pirmųjų etapų metu darbų autoriai turėjo pateikti iki 20 puslapių apimties darbus, jų pačių parengtą darbo aprašą, kurį vertino komisija. Į finalinį etapą pateko 61 tiriamasis darbas, tarp kurių buvo ir trys mūsų rajono mokinių moksliniai tiriamieji  darbai. Finalinis etapas, kurio metu išaiškinti konkurso nugalėtojai, vyko Vilniuje. Dvi dienas darbų autoriai pristatinėjo atliktus tyrimus komisijai, kurią sudarė įvairių specialybių profesoriai, mokslininkai. Ketvirtadienį pristatymai buvo suskirstyti į dvi dalis, apie tai savo įspūdžiais dalinasi konkurso nugalėtojas Modestas Gudauskas:

„Galima sakyti, kad trečiadienį per pirmuosius pristatymus pripratau prie to,  ką reikia daryti.  Pristatyti darbą nebebuvo sunku, tai tapo malonumu. Trečiadienį darbą indvidualiai pristačiau trims komisijos nariams, taip pat daugumai dalyvavusių mokytojų ir mokinių. Ketvirtadienį ryte buvau nusiteikęs, kad turėsiu pasistengti ir pristatyti darbą su nesibaigiančia energija, entuziazmu ir šypsena veide, ir man nebuvo svarbu,  kiek kartų tai reikėtų daryti. Ryte darbų pristatymai vyko nuo 9:00 iki 12:30.  Tuo metu  teko pabendrauti su dar keliais komisijos nariais. Po to vykome į ekskursiją, kuri suteikė galimybę  šiek tiek atitrūkti nuo įtampos, nes konkursas man reiškė labai daug. Grįžę prie savo stendinių darbų, toliau tęsėme pristatymus. Žinojau, kad tai paskutinė galimybė sudominti ir sužavėti kuo daugiau žmonių, nesvarbu,  ar tai komisijos narys, mokytojas, ar pro šalį einantis moksleivis. Stengiausi pritraukti kuo daugiau  auditorijos  prie savo stendo. Per tą laikotarpį suspėjau pakalbėti su visais komisijos nariais, pelnyti mokytojų palaikymą, į kurį taip pat buvo atsižvelgiama vertinant darbus. Keli komisijos nariai manęs paprašė, kad darbą pristatyčiau anglų kalba. Tuo   metu tai buvo didelis iššūkis, nes dvi dienas pristatinėjau lietuviškai, o čia labai greitai reikėjo persiorientuoti ir prabilti kita kalba. Taip baigėsi ketvirtadienis, nerimas buvo labai didelis, po pristatymo anglų kalba supratau, kad esu vienas iš tų, kurie pelnys prizines vietas, nes angliškai kalbinti  tik keletas  dalyvių. Tada prasidėjo apdovanojimų laukimas.“

Konkurso uždarymas vyko balandžio 15 d. Švietimo ir mokslo ministerijos Ovaliojoje salėje. Iškilminga muzika, svečių, organizatorių sveikinimo žodžiai pradėjo apdovanojimus. Žinoma, apie pačią atmosferą, kuri tvyrojo, gali papasakoti tik pats Modestas:

„Apdovanojimų rytą atsikėliau labai anksti, nes kamavo jaudulys ir nežinomybė. Tikriausiai dar nesu jautęsis taip keistai, kai nežinai,  ar tau pavyko pasiekti savo tikslą,  ar ne. Vedėjas pradėjo vardinti  trečiųjų vietų laimėtojus, tarp kurių savo vardo ir pavardės neišgirdau. Prasidėjus antrų vietų apdovanojimams, ėmiau skaičiuoti, kiek dar antrų vietų diplomų lieka ant stalo. Šalia sėdintis mano vyriausiasis brolis tyliai sakė, kiek procentų tikimybė  laimėti pirmą vietą didėja. Tarp antros vietos prizininkų manęs taip pat nebuvo… Vienintelė kilusi mintis tuo metu: mane pamiršo arba pirma vieta mano… Ir tuo metu nutiko pats įspūdingiausias momentas, kurio laukiau jau daugelį metų: savo vardą ir pavardę išgirdau tarp pirmos vietos prizininkų, kurių iš viso buvo trys.“

 

Pirmosios vietos nugalėtoju paskelbtas:

Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos dvyliktokas Modestas Gudauskas už darbą „Acetobacteraceae šeimos bakterijos, gaminančios biopolimerus“. Darbo idėja kilo norint pakeisti iš neatsinaujinančių gamtos šaltinių (naftos) gaminamus produktus, pavyzdžiui plastiką, labai panašiais ir net pranašesniais biopolimerais, pasižyminčiais įprastiems plastikams būdingomis savybėmis. Darbo tikslas – sukonstruoti bakterijas, gaminančias celiuliozę ir polihidroksibutiratą, kurie galėtų būti panaudojami naujų pluoštų gavybai.

Modestas Gudauskas rugsėjo mėnesį atstovaus Lietuvai  Briuselyje vyksiančiame ES jaunųjų tyrėjų konkurse, į kurį  susirinks visų Europos Sąjungos šalių atstovai.

Gida Zobėlienė, Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos gamtos mokslų metodinės grupės pirmininkė12967890_994988820585805_8503958043235553489_o

Skip to content