Menu Close

GIMNAZIJOS MOKINIŲ KELIONĖ Į SLOVĖNIJĄ

Šių metų rugpjūčio 12-20 dienomis Šilalės Simono Gaudėčiaus gimnazijos  mokiniai Meda Bernotaitė, Greta Gailiūtė, Simona Terleckytė, Justė Bukauskytė, Deividas Varanius ir Remigijus Gudauskas, vadovaujami anglų kalbos mokytojos metodininkės  Elenos Pinčienės, vyko į tarptautinį Erasmus+  projektą „SAMOOSKRBEN“. Mokytoja  užfiksavo šios nuostabios ir įsimintinos kelionės akimirkas. Projektas subūrė moksleivius iš 7 skirtingų Europos valstybių: Lietuvos, Slovėnijos, Norvegijos,  Italijos, Portugalijos, Turkijos ir Kroatijos.  Projektu siekta parodyti mums, dalyviams, kad galime maisto produktus užsiauginti be trąšų, ekologiškomis priemonėmis,  naudodami specialią  auginimo technologiją. Jaunimas ugdėsi viešojo kalbėjimo įgūdžius, tobulino anglų kalbos žinias.

Kiekvieną kelionės  dieną mūsų laukė vis nauja dienos programa, išmokome daug žaidimų, kuriuos ruošė  šalių dalyvių atstovai. Pirmąsias dienas praleidome gražiame Slovėnijos kaimelyje Gorenje. Kalnai, miškai ir  jauki kaimelio atmosfera sušildė kiekvieno iš mūsų širdis. Čia  vykusioje nacionalinėje  šalių vakaronėje  artimiau susipažinome su kitų šalių papročiais, tradicijomis, galėjome pasmaližiauti jų tradiciniais saldumynais, paragauti užkandžių. Kitą dieną  bendravome su pabėgėliais iš Afganistano bei Ganos, išgirdome jų jautrias istorijas, bandėme suprasti,  kas juos privertė palikti gimtąsias šalis. Buvo įdomu klausytis istorijų iš pirmų lūpų.  Tai paskatino mus susimąstyti,  kad vis dar gyvename pasaulyje, kur žmonės turi bėgti  iš savo pačių namų.

Likusias projekto dienas praleidome mieste.  Apsistoję čia, nuvykome į visai netoli gyvenančios romų bendruomenės miestelį, Puščą. Jo gyventojai mus pasitiko labai svetingai, įteikė  rankų darbo dovanėlių. Tą vakarą galėjome susipažinti su romų kultūra: skambant gyventojų atliekamai muzikai, valgėme guliašą. Mums buvo nuostabu,   kad  daug sunkumų patiriantys žmonės taip moka džiaugtis gyvenimu.

Priešpaskutinė vizito diena, ketvirtadienis, buvo pilna kontrastingų potyrių. Dieną pradėjome  šiukšlių perdirbimo įmonėje, kur sužinojome, kaip šiukšlės yra  atrenkamos, surūšiuojamos, o vėliau išvežamos perdirbti. Likusią dienos dalį linksmai laiką leidome viename iš Slovėnijos vandens pramogų parkų, kuriame   pasimėgavome  švelniai šviečiančios saulės spinduliais bei gaiviu  vandeniu.

Per visas 8 dienas projekto dalyviai sukasė   4 specialias lysves daržams auginti. 2 tokias lysves  paruošėme  Gorenje kaimelyje, kitą Murska Sobota mieste,  paskutinę – romų bendruomenei. Slovėnijoje žmonės turi savitas žemės ūkio tradicijas. Lysvės daržams auginti, kurias sukasėme, taip pat buvo kitokios, neįprastos lietuviams. Reikėjo net 4 komponentų,  norint tokį daržą paruošti. Iš pradžių dėjome avies vilną, vėliau medžio atliekų (šakų), kartono lakštų,  galiausiai –  juodo dirvožemio. Visa tai,  ką išmokome, dabar galėsime pritaikyti ir Lietuvos žemės ūkyje.

Taigi ši  savaitė svetimoje šalyje ir pažintys  su naujais žmonėmis bus nepamirštama.  Įgijome naudingų žinių,  daugiau sužinojome apie kitas Europos šalis, jų tradicinius patiekalus, žaidimus, mokėmės dirbti grupėse, bendrauti su kitų šalių žmonėmis, pagerinome anglų kalbos žinias,  praplėtėme pažinčių ratą. Ši kelionė paliko nepamirštamų įspūdžių.  Laikui einant,  galbūt detalės ir išnyks, bet visa tai, ko  išmokome,  liks su mumis  visą gyvenimą.

 

Justė Bukauskytė,  IVd  klasės  gimnazistė, projekto dalyvė

 

 

Skip to content