Menu Close

Istorijos keliu

Rugsėjo 24 d. Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijoje startavo Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamas projektas „Šimtmečio istorija: kelias į nepriklausomybę”( projekto įgyvendinimui Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondas skyrė 5338,85 eur.). Jame dalyvavo 16-18 metų mokiniai iš Krašniko ir Šilalės. Projekto veiklos truko penkias dienas, per kurias daug sužinojome apie 1918-2018 metų istoriją.
Pirmąjį vakarą žaidėme žaidimus, kurių tikslas buvo artimiau susipažinti, pabendrauti bei išsakyti savo lūkesčius. Laiką smagiai leidome jaukioje atmosferoje: supratome, kad savaitė bus nepamirštama.
Antrąją dieną klausėmės pranešimų apie laikotarpį iki nepriklausomybės paskelbimo, laisvės kovas bei sąjūdį. Vėliau vyko darbai grupėse – ,,Laisvės receptai” ir Šimtmečio viktorina, kurių metu apibendrinome dieną ir pagilinome žinias apie Lietuvą ir Lenkiją. Taip pat vyko Ralley Šilalėje. Pasiskirstę grupelėmis aprodėme svečiams Šilalės miestą bei papasakojome apie objektus, kurie mena kelią į nepriklausomybę. Vakare vyko Šimtmečių vakarėlis, kurio metu šalims jubiliatėms rašėme sveikinimus, linkėdami joms ąžuolo tvirtybės.
Trečiąją dieną Šilalės miesto savivaldybėje vyko susitikimas ,,Kelias į nepriklausomybę: istorija gyvai”. Klausėmės administracijos direktoriaus Raimundo Vaitiekaus pasakojimo apie šaltą 1991 metų sausio 13-osios naktį ir administracijos direktoriaus pavaduotojos Veros Macienės pasakojimų apie skaudžią patirtį tremtyje, Sibire. Vėliau aplankėme Pajūrio miestelyje esantį tremtinių vagoną, kuriame Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovė Loreta Kalnikaitė papasakojo apie Lietuvą sukrėtusius trėmimus, apie vieną iš tremtinių, gydytoją D. Grinkevičiutę.
Taip pat išbandėme ir knygnešių dalią: per „beždžionių“ tiltą bandėme pergabenti nelegalią literatūrą, o kitoje upės pusėje laukė ,,žandarai”. Po to aplankėme Jūros būrio partizanų žeminę ir pagerbėme kritusius kovose už laisvą Lietuvą. Svečiams parodėme ir Indijos piliakalnį, o vakare skambėjo dainos apie laisvę ir nepriklausomybę, poros sukosi gransvero ir polonezo ritmu. Vėliau pristatėme svečiams Lietuvos nacionalinius patiekalus. Kultūrinį vakarą užbaigėme žaidimais ir šokiais.
Ankstų ketvirtadienio rytą leidomės į kelionę. Sostinėje pirmiausia aplankėme Signatarų namus, kuriuose išklausėme gido pasakojimų ir pamatėme Nepriklausomybės akto originalą. Po pietų, pasiskirstę grupėmis, nuo Aušros vartų pasklidome po Vilnių, ieškodami pagal istorijos mokytojo Tomo Vaitkūno paruoštą žemėlapį su punktais istorinių objektų, susijusių su laisvės kovomis ir nepriklausomybės siekiais. Svečiams didelį įspūdį paliko Valdovų rūmai. Grįždami užsukome į Žalgirio parką.
Paskutinę projekto dieną Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos aktų salėje mus ir svečius labai sujaudino šokio spektaklis ,,Pušų viršūnėse”. Vėliau aptarėme visos savaitės veiklas, dar kartą pasidalijome įspūdžiais ir išlydėjome mūsų draugus lenkus į kelionę namo.
Nepamirštami kelionių įspūdžiai, įdomios veiklos su draugais iš Lenkijos paskatino mus susimąstyti apie abiejų mūsų tautų kelią į nepriklausomybę, kad dar labiau ją brangintume.

Leonora Kononovaitė, III c klasės gimnazistė, projekto dalyvė
Aušrinė Viršilaitė, III d klasės gimnazistė, projekto dalyvė

Skip to content