Menu Close

MEPA

Europos Parlamento virtualus vaidmenų žaidimas – geografijos pamokoje

Artėjant birželio 9 d.,rinkimams į Europos Parlamentą, jaunieji MEPA ambasadoriai nutarė geriau supažindinti gimnazistus su Europos Parlamento darbu.
Per geografijos pamokas buvo žaidžiamas Europos Parlamento virtualus žaidimas, kuriame mokiniai galėjo užimti Europos Parlamento nario vietą ir tiesiogiai savo klasėje patirti, kaip vyksta sprendimų priėmimo procesas. Kiekvienas gimnazistas buvo priskirtas išgalvotoms frakcijoms, kur turėjo diskutuoti, derėtis, ieškoti kompromisų ir balsuoti dėl teisės akto pasiūlymo, siekdami pagerinti žmonių gyvenimą Europos Sąjungoje.
Galvojame, kad tokia pamoka tikrai yra naudinga, kuri padeda susipažinti su Europos Parlamento vaidmeniu ir geriau suprasti, kaip tiesiogiai mūsų išrinkti nariai įtakoja teisės aktų priėmimą. Tai suteikia mokiniams betarpiškai patirti demokratiją ir skatina būti juos aktyviais piliečiais.

Vyresnioji MEPA ambasadorė Dalia Kubaitienė

Gimnazijoje įvyko kandidatų į Europos Parlamentą debatai

Gegužės 17 dieną MEPA komandos nariai Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijoje stebėjo debatus su kandidatais į Europos Parlamentą. Renginyje dalyvavo: Lukas Savickas (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“); Jonas Vilionis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga); Emilija Švobaitė (Lietuvos žaliųjų partija); Ramojus
Girinskas (Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai)); Paulius Saudargas (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai); Marijus Čekavičius (Taikos koalicija (Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija)). Debatų pradžioje kiekvienam kandidatui skirta minutė laiko pristatyti savo idėjas einant į Europos Parlamentą. Antrąjame etape pašnekovų laukė konkretūs, kiekvienam asmeniškai parinkti klausimai. Trečiame etape kandidatų laukė BLITZ klausimai apie Europos Sąjungą su tikslu patikrinti žinias apie ES ir EP. Viena iš pagrindinių debatų temų žemės ūkis ir žaliasis kursas. Kandidatai turėjo puikią progą išreikšti savo nuomonę bei poziciją šiomis temomis: transporto taršos mažinimu, dirbtinio intelekto grėsmė, keturių darbo dienų savaitė ir dar daugiau. Diskusijos metu netrūko skirtingų nuomonių bei ryškių emocijų proveržių. Renginio pabaigoje susirinkusieji turėjo galimybę kandidatams užduoti klausimus sau aktualiomis temomis.

Jaunoji MEPA ambasadorė Vytė Kubaitytė

Kandidatų į Europos Komisijos pirmininko postą debatai

Gegužės 23 dieną mūsų Šilalės Simono Gaudėšiaus MEPA ambasadoriai vyko į LRT studiją stebėti tiesiogiai iš Briuselio transliuojamus kandidatų į Europos Komisijos pirmininko postą debatus. Pirmą kartą debatuose galėjo dalyvauti ir visuomenė. Bendradarbiaujant EBU nariams ir Europos Parlamento biurams sostinėse, debatai su vertimu buvo tiesiogiai transliuojami į visas ES sostines, sudarant galimybes auditorijoms jas stebėti tiesiogiai. Klausimus kandidatams užduoti galėjo ir nuotoliu stebintys žiūrovai iš 10 ES šalių, įskaitant ir Lietuvą.
Debatų metu penkių partijų atstovai diskutavo apie Europos Sąjungos plėtrą, žmogaus teises, žaliąjį kursą. Visi kandidatai išreiškė palaikymą Ukrainos ateičiai ES, tačiau buvo ginčų ir dėl Vengrijos, ir dėl Stambulo konvencijos. „Už“ jos ratifikavimą pasisakė tik viena partija.
Taip pat prieš transliaciją dalyvavome LRT pastato ture, kuriame gidė aprodė pagrindines tris studijas, istorines Sausio 13-osios įvykio vietas, parodė žurnalistų darbo užkulisius bei papasakojo, kaip atrodo LRT darbuotojų kasdienybė. Už tokią unikalią galimybę dėkojame Europos Parlamento biurui Vilniuje!

Jaunoji MEPA ambasadorė Ieva Valančiūtė

„Balsuok. Kad kiti nenuspręstų už Tave“

MEPA jaunieji ambasadoriai gimnazijos foje nutarė parodyti dokumentinį filmą, kuriame vyresni europiečiai pasakoja apie savo gyvenimą. Dar ne taip seniai daug europiečių negalėjo laisvai balsuoti ir rekšti savo nuomonę. Demokratija – tai neįkainuojama dovana, kurią perdavė mums ankstesnės kartos. Todėl dabar ją turime stiprinti ir perduoti ateinančioms kartoms.
Po filmo peržiūros vyko mokinių diskusija, kurioje buvo diskutujama, kodėl reikia eiti balsuoti ir išsakyti savo nuomonę, bei pasirinkimą. Gimnazistai išsakė savo nuomonę ir pritarė , kad balsuoti yra būtina, kad kiti nepasirinktų už tave ir teigė rinkimuose į Europos Parlamentą tikrai dalyvaus.
Jaunieji MEPA ambasatoriai aplankė dvyliktokų klases ir dar kartą paragino balsuoti išdalindami ženklelius su užrašu „šį kartą balsuosiu eu“.

Vyresnioji MEPA ambasadorė Dalia Kubaitienė

Europos Sąjungos informacijos centras

Skubame į pagalbą visiems, kuriems reikia daugiau žinių apie Europos Sąjungą ir siūlome mūsų MEPA jaunojo ambasadoriaus sukurtą svetainę.
https://bitly.cx/sgg-es-info-centras

Interaktyvi pamoka apie Europos Sąjungą bei Europos Parlamentą

Gegužės 7 dieną Šilalės Simono Gaudėšiaus MEPA komanda nuvyko į Šilalės Dariaus ir Girėno progimnaziją ir ten šeštokų klasei vedė linksmą bei įdomią pamoką apie Europos Sąjungą, jos istoriją, politiką, tikslus, nares, Europos Parlamentą, artėjančius jo rinkimus bei kitas įdomybes. Tačiau tai nebuvo viskas! Pamoką karūnavo interaktyvus „Kahoot“ žaidimas, kurio metu mokiniai patikrino įgytas žinias, nuotaikingai varžėsi tarpusavyje bei dar kartą įsisavino pamokoje pateiktą informaciją. Kaip parodė rezultatai, šeštokai puikiai susidorojo su klausimais ir įgijo puikių žinių apie Europos Sąjungą bei Europos Parlamentą! Negana to, mokiniai patikino, jog ateityje, kai tik galės, balsuos Europos Parlamento rinkimuose, nes MEPA komanda puikiai parodė to svarbą. Ir MEPA nariai, ir mokiniai sutiko, jog pamoka praėjo puikiai: buvo įdomi, suteikė daug žinių bei patiko be išimčių visiems!

Jaunasis MEPA ambasadorius Vykintas Mylimas

Šventinis Europos dienos paminėjimas

Gegužės 9 dieną Šilalės Simono Gaudėšiaus MEPA jaunieji ambasadoriai pradėjo su sveikinimu visai gimnazijos bendruomenei. Nufilmuotas sveikinimas buvo rodomas gimnazijos fojė televizijos ekrane. Jaunieji ambasadoriai norėjo, kad ne tik gimnazijos bendruomenė pajustų šventinę atmosferą , todėl sveikino ir Šilalės miesto gyventojus su Europos diena! Projekto nariai dalino mokyklos mokinių kruopščiomis rankomis pagamintus spalvotus knygų skirtukus įvairių įstaigų darbuotojams. Skirtukai švytėjo Europos Sąjungos vėliavos spalvomis – geltona ir mėlyna, ir ant jų puikavosi gražus sveikinimas bei priminimas balsuoti. Pasveikindami asmenis šios reikšmingos dienos proga mokiniai nepamiršdavo ir paraginti dalyvauti artėjančiuose Europos Parlamento rinkimuose ir atiduoti savo balsą, nes kiekvienas balsas yra svarbus – taip yra užtikrinama, kad kiekvienas individas yra išgirstas bei reprezentuotas.
Išdalinę skirtukus, jaunieji ambasadoriai pravedė protmūšį „Mes ES – jau 20 metų“, bei priminė, kad dar galima pasitikrinti žinias Europos egzamine.

MEPA jaunoji ambasadorė Emilija Gedvilaitė

Susipažįstam su ES – mes ES piliečiai

Gegužės 10 d. Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos MEPA komanda lankėsi Šilalės lopšelio- darželio „Žiogelis“ grupėje „Nykštukai“ ir taip užbaigė renginių savaitę, skirtą Europos dienai paminėti. Darželyje jaunieji ambasadoriai supažindino mažuosius europiečius su Europos Parlamentu, Europos Sąjunga bei Šengeno zona. Taip pat darželinukai buvo supažindinti su Europos Sąjungos vėliava: jie skaičiavo vėliavos žvaigždutes, aiškinosi jų reikšmę, įsiminė vėliavos spalvas – mėlyną ir geltoną, kuriomis ir nuspalvino savąsias vėliavėles. Apsilankymą vainikavo bendra nuotrauka bei saldžios dovanos. Nuoširdžiai dėkojame Šilalės lopšeliui – darželiui „Žiogelis“ už šiltą priėmimą.

Jaunoji MEPA ambasadorė Guoda Baldauskaitė

„Mes ES – jau 20 metų“

Europos dienos proga MEPA nariai kartu bendradarbiaudami su Šilalės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vedėja Rima Norviliene surengė protmūšius Kvėdarnoje ir Šilalėje. Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazijoje surengta žinių viktorina „Nuo Kvėdarnos iki Europos“, o Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijoje – „Mes ES – jau 20 metų“. Su protmūšiais paminėta ne tik Europos diena, bet ir Lietuvos narystės Europos Sąjungoje dvidešimtmetis. Per 120 dalyvių – tiek kvėdarniškių ir šilališkių susibūrė šventiškai ir intelektualiai praleisti laiką savo bendruomenėse ir taip pažymėti svarbias sukaktis. Abu protmūšiai pradėti skambiu MEPA komandos sveikinimu Europos dienos proga. Džiugu, jog Kvėdarnoje prie protmūšio organizavimo aktyviai įsijungė gimnazijos tėvų valdyba. Bendram tikslui susivienijo net 13 komandų. Triumfas lydėjo komandą iš Kvėdarnos darželio „Saulutė“, kuri geriausiai atsakė į klausimus apie Kvėdarną, Europos Sąjungą, Europos Parlamentą ir muzikinius klausimus apie Europos kalbas, atlikėjus, tradicinius šokius ir pan. Visą vakarą vyravo puiki atmosfera, dalyvių gera nuotaika ir žingeidumas. Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijoje vykusiame protmūšyje dalyvavo devintokų ir dešimtokų komandos. Sėkmė šypsojosi 1b klasei, kuriai atiteko šventinis prizas – tortas.

MEPA jaunoji ambasadorė Vytė Kubaitytė

„Europos laimės ratas“ – pradėjo renginių savaitę, skirtą Europos dienai, paminėti

Jaunieji MEPA ambasadoriai nusprendė , kad savaitę pradės Europos laimės ratu. Visa gimnazijos bendruomenė buvo sukviesta į erdvę, kurioje kiekvienas turėjo galimybę pasukti laimės ratą ir atsakius į klausimus apie ES ir Europos Parlamentą, gauti saldų prizą.
Norinčių išbandyti jėgas ir pasitikrinti žinias atsirado tikrai daug. Aišku pasitaikydavo ir neteisingų atsakymų, kur vedantieji suteikdavo pagalbą. Renginio metu visus lydėjo gera nuotaika.
Galvojame, kad renginys pavyko. Tiek dalyvavusieji, tiek klausimų rengėjai ir vedantieji papildė savo žinių bagažą apie Europos Sąjungą, jos institucijas, Europos Parlamentą, jo atliekamas funkcijas ir žinoma apie artėjančius EP rinkimus.

MEPA vyresnioji ambasadorė Dalia Kubaitienė

Jaunimo renginys Local EYE (European Youth Event)

Gegužės 3 d. Šilalės Simono Gaudėšiaus Mepa komanda dalyvavo viename iš didžiausių tarptautinių jaunimo renginių Local EYE (European Youth Event). Šis Europos Parlamento inicijuotas renginys kas dvejus metus keliasi į skirtingų Europos Sąjungos šalių miestus ir neša europietiškas vertybes.
Renginio atidarymo ceremoniją vedė ir ypatingą atmosferą salėje sukūrė tinklaraštininkas Paulius Mykolaitis, dar geriau žinomas kaip @PauldeMiko ! Nuotaikingas šokių pasirodymas, sveikinimo žodis iš gerbiamos ministrės pirmininkės – Ingridos Šimonytės Tai tik dalis įvykių, kurie stulbino viso renginio metu!
Mepos komanda aktyviai dalyvavo vykusiose diskusijose ir dalinasi savo įspūdžiais
Tvari mada – Europos ateitis?
Per pastaruosius 24 metus drabužių gamybos apimtys padvigubėjo, o mūsų dėvimų drabužių trukmė kardinaliai trumpėja. Europos salėje programų ir partnerysčių vadovė Gintarė Zinkevičiūtė vedė diskusiją apie tvarią madą bei perteklinį vartojimą, kurioje dalyvavo Europos komisijos narys Virginijus Sinkevičius, mados žurnalistė Deimantė Bulbenkaitė bei lėtos mados puoselėtoja Augustė Barbora Budrienė. Diskusijos dalyviai atskleidė daugybę patarimų, kaip atpažinti nekokybišką tekstilę, kurios gamyba bei vartojimas itin teršia aplinką bei smarkiai prisideda prie klimato kaitos ir skatino būti sąmoningais, tvariais bei atsakingais vartotojais. Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius supažindino su naujausiais Europos Sąjungos veiksmais pažaboti greitąją madą bei „žaliąjį smegenų plovimą“, skatinti atsakingą vartojimą bei gamybą.
Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos MEPA nariai dalyvavo EYE Vilnius programos diskusijoje ,,Are the Western democracies, including the EU, losing global power?“
Vilniaus Universiteto studentė Anelė Dromantaitė kalbino Europos Parlamento narius Petras Auštrevičius, Rasa Jukneviciene bei Juozas Olekas.  Europarlamentarai pasidalino apie tai, kas yra pasaulinė jėga, kaip karas Ukrainoje įtakoja Europos Sąjungos globalinę įtaką, migracija, visų pirma, yra žmogiškoji problema, o ne politinė.
Diskusijos pabaigoje Europarlamentarai palinkėjo kiekvienam europiečiui taikos, būti europietiškais ir individualiais.
Diskusijoje „Nematomi lyderiai bei tai kas politikoje lieka už kadro“ dalyvavo Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanclerė Giedrė Balšytytė ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos kanclerė Inga Černiuk.
Diskusijos metu buvo paliestos šios temos: sunkumai su kuriais susiduria kanclerės pozicija, seksizmas darbo vietoje, nepripažinimas iš vyresniųjų kolegų. Didžiausia iškelta problema buvo moters pozicija kanclerės pareigose. Pastovus buvimas nematomoje vietoje, nepagarbus elgesys, nuvertinimas dėl jauno amžiaus, stereotipai, jog moteris šios pozicijos užimti negali.
Kanclerės pasidalino įvairiomis istorijomis, kaip jos elgiasi, kai įvyksta netikėtos situacijos, pavyzdžiui: kolegų pagrobimai.
Iš šios diskusijos sužinojome kokia yra tokio darbo „virtuvė“, ką reikia daryti norintiems tapti kancleriais bei su kokias sunkumais susiduria moterys kanclerės pozicijoje.
Po įspūdžių pilnos dienos renginį vainikavo vakarinė programos dalis Lukiškių kalėjime!
Turėjome išskirtinę progą išgirsti grupių: @grupe.imbieras bei @spurr.grupe kūrybą, kuri itin nustebino savo unikaliu jautrumu ir atmintyje ilgam įsirėžusiomis melodijomis. Artistų bendravimas ir gebėjimas užmegzti tokį stiprų ryšį su publika – neįtikėtinas! Programą užbaigė vakaro pagrindinis atlikėjas @free.finga su grupe. Emocijos liejosi per kraštus, o melodinga muzika šildė širdis!
Šilalės Mepos komandos nariai liko sužavėti „Eye Vilnius” renginiu, programa, kuri išpildyta iki pačių mažiausių smulkmenų!
Jaučiamės be galo dėkingi turėję galimybę būti šio nuostabaus renginio dalimi.

Jaunosios MEPA ambasadorės Eivina Petrauskaitė, Vytė Kubaitytė, Emilija Gedvilaitė, Guoda Baldauskaitė

40 eglučių – 40 dienų iki Europos Parlamento rinkimų

Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos MEPA komanda savo mokyklos kiemelyje pasodino 40 eglučių, minėdami du svarbius mums bei Europai įvykius. Šie medeliai žymi 40 likusių dienų iki Europos Parlamento rinkimų! Sodindami medelius kartu su gimnazijos bendruomene, raginome visus galinčius balsuoti asmenis būtent tai ir daryti. Naudojimasis šia teise yra be galo svarbus, nes balsavimo metu yra užtikrinama, kad kiekvienas pilietis būtų reprezentuotas bei išgirstas. Šiomis eglutėmis taip pat paminėjome Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą dvidešimtmetį.
Dėka šio istorinio įvykio, Lietuva turi prieigą prie platesnės rinkos, gali džiaugtis lengvesniu įvairių gėrybių transportavimu bei kelionėmis po užsienį, turi padidėjusį politinį stabilumą ir galimybę dalyvauti Europos lygio sprendimuose. Sveikiname visus su Lietuvos įstojimu į ES bei kviečiame balsuoti Europos Parlamento rinkimuose birželio 9 dieną!
Šia akcija MEPA komanda ir gimnazijos bendruomenė prisidėjo ir prie Europos žaliojo kurso idėjų, kuriomis siekiama, kad Europa taptų pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu ir iki 2050 m. nebeliktų šiltnamio efektą sukeliančių dujų grynosios emisijos bei ekonomikos augimas būtų atsietas nuo išteklių naudojimo. Žaliasis kursas pabrėžia ekonomikos augimo galimybes be žalos klimatui. Būtent tai atspindi Europos Komisijos ambicingumą ir novatoriškumą klimato kaitos srityje.

Jaunoji MEPA ambasadorė Emilija Gedvilaitė

Pamoka – diskusija „Kaip tapti aktyviu Europos piliečiu“

Balandžio 22 – 26 dienomis, artėjant rinkimams į EP, buvo pravestas ciklas pamokų apie Europos Parlamento vaidmenį, kodėl svarbu balsuoti 2024 metų Europos Parlamento rinkimuose ir kaip tapti aktyviu Europos piliečių. Pamokos vyko I-IV gimnazijų klasių mokiniams. Per geografijos pamokas gimnazistams pateikta informaciją apie EP vaidmenį. 450 mln. europiečių renka jiems atstovausiančius Europos Parlamento narius. Išsiaiškinta, kad Europos Parlamentas gina laisvę, lygybę ir teisinę valstybę visoje ES, propaguoja laisvę, demokratiją ir pagarbą žmogaus teisėms visame pasaulyje, renka Europos Komisijos pirmininką ir užtikrina, kad ES institucijos tinkamai atliktų savo darbą, kontroliuoja, kaip leidžiami ES pinigai, kartu su ES valstybėmis narėmis priimdamas sprendimus dėl ES biudžeto, stebi, kaip naudojamas ES biudžetas, kontroliuodamas ES Komisijos ir visų ES institucijų išlaidas.
Diskusijoje „ Kaip tapti aktyviu Europos piliečiu?“ jaunuoliai išsakė savo nuomonę apie balsavimą rinkimuose, diskutavo, kodėl svarbu dalyvauti rinkimuose. 2024 m. piliečiai išrinks 720 narių, o kiekvienai ES šaliai atstovaus ne mažiau kaip 6 ir ne daugiau kaip 96 nariai.
Pokalbyje visiems tapo aišku, kad Europos Parlamentas yra piliečių ir svarbių sprendimų jungiamoji grandis, kuri formuoja šiandienos ir ateities Europos Sąjungą. Visi dalyvavusieji vienbalsiai pritarė, kad jaunimas turi pasinaudoti savo balsu rinkimuose ir pasirinkti sau artimiausią ES viziją.

MEPA vyresnioji ambasadorė Dalia Kubaitienė

Lankėmės LR Krašto apsaugos ministerijoje

Šių metų kovo 4-ąją MEPA atstovės, kartu su Šilalės Jaunaisiais Šauliais, ateitininkų būrelio entuziastais bei mokyklos mokinių savivaldos atstovais, lankėsi LR Krašto apsaugos ministerijoje.
Šio vizito metu Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazija buvo apdovanota už pilietiškų idėjų puoselėjimą, patriotiškumo skatinimą bei kūrybingas iniciatyvas ugdančias tautinį sąmoningumą.
Pirmoje vizito dalyje mokiniai susitiko su LR Krašto apsaugos viceministru Žilvinu Tomkumi ir turėjo galimybę su juo padiskutuoti šiandien aktualiomis temomis: Valstybės gynybos planas bei kokį vaidmenį jame atlieka NATO, privaloma pradinė karo tarnybą ir moterų šaukimo į kariuomenę klausimas, Rusijos grėsmė Lietuvai, Europos Parlamento svarba…
Vėliau mokiniai buvo supažindinti su karo akademijos bibliotekos pastato ir Jėzuitų vienuolyno istorija, jo restauracija, pasivaikščiojo pastato požemiais.
Išvyką vainikavo LR krašto apsaugos ministerijos viešųjų ryšių specialistės Rugilės Grendaitės paruoštas pristatymas apie partizanus, Lietuvos partizanų vadų 1949 m. vasario 16-osios deklaraciją, istorinės atminties puoselėjimą ir išsaugojimą, ginkluotų laisvės kovų svarbą. Specialistė papasakojo apie vienas svarbiausių asmenybių Lietuvos partizaniniui judėjimui, moteris partizanes bei sąjungininkes, faktus apie jaunuolius, aukojusius savo gyvybę tėvynės labui, kurių nėra jokiame istorijos vadovėlyje.
Dėkojame LR KAM už šiltą priėmimą ir galimybę praplėsti savo žinias bei ugdyti savo patriotiškumą!

MEPA jaunesnioji ambasadorė Emilija Gedvilaitė

MEPA jaunųjų ambasadorių susitikimas

Kovo 15 dieną Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos MEPOS komandos nariai suorganizavo susitikimą su aplinkinėmis rajono gimnazijomis, aktyviai įsitraukusioms į MEPA projekto veiklas. Šio renginio svarbiausi tikslai – jaunuoliams dalintis savo patirtimis organizuojant ir plėtojant MEPOS projekto vykdymą ir sklaidą, aptarti ateities planus, ugdyti bendrystės ir komunikabilumo kompetencijas. Susitikime dalyvavo Pajūrio S.Biržiškio ir Kvėdarnos Jauniaus gimnazijų MEPA jaunieji ambasadoriai.
Susitikimą vainikavo protmūšis „Europos Sąjungos institucijos“. Kiekviena MEPOS komanda pristatė savo turą, gimnazistai atsakė į 30 klausimų! Visi dalyviai apdovanoti padėkomis ir rašikliais, nugalėjo draugystė!
Renginys praėjo itin sklandžiai, jo metu vyravo itin šviesios emocijos. Gimazistai džiaugėsi turėdami puikų šansą pabendrauti su bendraamžiais, kurie turi bendra siekį – būti pavyzdingais, apie Europos Sąjungą ir jos tikslus nusimanančiais piliečiais.
Dalyviai , pasisėmę žinių apie ES institucijas sutarė, kad ir toliau stengsis palaikyti šiltus ryšius bei bendradarbiauti tarpusavyje!

Jaunesnioji MEPA ambasadorė Vytė Kubaitytė

Lietuvos kelias nuo Nepriklausomybės iki Europos Sąjungos
Lietuvai svarbią datą, Vasario 16 –ąją, MEPA jaunieji ambasadoriai, nutarė paminėti pravesdami viktoriną „Lietuvos kelias nuo Nepriklausomybės iki Europos Sąjungos“. Moksleiviai kūrė klausimus ir pravedė viktoriną I – II klasių gimnazistams, kurioje buvo pateikti klausimai apie Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, valstybės kelią iki Europos Sąjungos, Europos Parlamentą ir kitas ES institucijas, artėjančius rinkimus Į Europos Parlamentą.
Renginys pavyko puikiai, nes jame sudalyvavo aštuonios gimnazistų klasės, kurios parodė savo žinias ir sužinojo, kas buvo nežinoma.
Dėkoju aktyviai dalyvavusiems MEPA jauniesiems ambasadoriams.

MEPA vyresnioji ambasadorė Dalia Kubaitienė

2024 m. sausio 12 d. jaunieji MEPA ambasadoriai stebėjo tiesioginės transliacijos įrašą, diskusiją su Europos Parlamento Pirmininke Roberta Metsola, tema „Jaunimui priklauso ateities Europa – kokią ją kursime?
Diskusijoje buvo kalbama apie klimato įtaką jaunimui, lyčių lygybės pažangą Europos Sąjungoj, apie galimybes jaunimui dalyvauti tarptautiniuose mainuose, balsuoti nuo 16 metų ir t.t. Pagrindinis klausimas buvo- Europos Parlamento narių rinkimai, kurie vyks birželio 9d. Todėl pati viešnia ragino, turinčius rinkimų teisę, pasinaudoti savo balsu, kad užtikrintumėme Europos Sąjungos kokybiškumą. Taip pat padrąsino nebijoti išreikšti savo nuomonę svarbiais, mūsų ateitį kuriančiais klausimais. Taigi, po šios diskusijos išėjome kupini idėjų ir motyvacijos domėtis politiniu gyvenimu bei labiau atsižvelgti į Europos Sąjungos problemas.

MEPA jaunauji ambasadorė Eivina Petrauskaitė

Filmo „Tas naujas pasaulis“ peržiūra

Sausio 9 dieną MEPA komanda peržiūrėjo režisieriaus Loius Garrel sukurtą filmą „Tas naujas pasaulis“.
Staiga namuose dingsta mamos perlai, brangiausios suknelės, tėčio kolekciniai „roleksai“ ir net paveikslai nuo namų sienų dingsta niekieno nepastebėti. Paryžiečius Marianą ir Abelį (aktoriai Laetitia Casta ir Louisas Garrelis yra šeima ir tikrame gyvenime!) ištinka lengvas šokas, o dingusių daiktų kaltininkas – jų dvylikametis sūnus Žozefas, kuris pardavinėja šeimos turtus, jog finansuotų projektą Afrikoje, kuris siekia išgelbėti planetą nuo klimato kaitos. Peržiūrėję filmą padarėme refleksiją bei diskutavome: kaip kiekvienas asmeniškai būdami Žozefo vietoje bandytume gelbėti pasaulį nuo tokios katastrofos, kiek pavojaus išties kelia globalinis atšilimas mūsų ateičiai ir ką galime padaryti jau dabar, jog klimato kaita mažėtų.
Už galimybę šį filmą peržiūrėti nemokamai „Kinofondo“ platformoje norime padėkoti esamekartu.eu bendruomenei!

Jaunoji MEPA abasadorė Ieva Valančiūtė

Dalyvavome CRI organizuotame renginyje

Vasario 2 dieną Jaunieji MEPA ambasadoriai dalyvavo CRI (Civic Resilience Initiative, lt. Pilietinio atsparumo iniciatyvos) organizuotame renginyje apie dezinformaciją ir jos atpažinimą.
Pirmiausia, jaunieji ambasadoriai išklausė teorinę paskaitą apie tai, kas yra dezinformacija, jos tipus ir formas, kaip ją atpažinti internete naudojantis bendromis praktikomis ir įvairiais įrankiais. Taip pat sužinojo apie geolokaciją, kaip iš nuotraukų atpažinti, kur yra vaizduojama vieta, ir ištirti, ar tam tikra nuotrauka galėjo būti redaguota siekiant ja skleisti melagienas ar didesnę atskirtį visuomenėje.
Vėliau MEPA ambasadoriai, susibūrę į komandą, dalyvavo organizacijos surengtame interaktyviame orientaciniame žaidime. Jo metu visiems teko skenuoti QR kodus, perprasti ir pasinaudoti pateiktomis užuominomis ir taip atrasti naujus punktus, į kuriuos reikėjo kuo greičiau patekti. Galiausiai MEPA komandai teko išbandyti save atminties, fiziniuose ir taiklumo žaidimuose, organizuotos NATO karių iš Olandijos ir Čekijos. Šios veiklos metu teko pasinaudoti nemaža dalimi informacijos, pateiktos paskaitoje ir ją pritaikyti praktiškai. Komanda finišavo itin geru laiku ir kiekvienas narys gavo atminimo dovanų.
Galiausiai Europos klubo nariai gavo galimybę užduoti klausimų atvykusiems NATO kariams ir taip sužinoti daug informacijos apie NATO organizacijos paskirtį, funkcijas, svarbą ir pačių karininkų patirtis.
Jaunieji MEPA ambasadoriai visų veiklų metu laiką praleido ne tik aktyviai ir linksmai, bet ir naudingai, sužinodami daug informacijos apie dezinformaciją ir jos atpažinimą bei pačią NATO organizaciją.

Jaunasis MEPA ambasadorius Vykintas Mylimas

„PatirtiES“ mokymų ciklas

Kiekvieną ketvirtadienį, lapkričio 23 – gruodžio 14 dienomis, jaunieji MEPA ambasadoriai dalyvavo mokymų cikle „PatirtiES“. Nuotolinių mokymų metu, puikūs savo sričių žinovai dalinosi metų metus kauptomis žiniomis ir klausytojus mokė svarbių įgūdžių.
Lapkričio 23d. įvyko pirmasis mokymų ciklo susitikimas – „Rimti žaidimai su klimatu: tobula problema, kurią turime spręsti dabar“ su tvarumo ekspertu Silvestru Dikčiumi. Susitikimo metu MEPA komanda susipažino su klimato kaitos paveiktomis sritimis ir įvairiomis Europos Sąjungos pasitelkiamomis priemonėmis šiltnamio efektui slopinti. Taip pat mokiniai sužinojo apie naują vertybių sistemą, padedančią mažinti globalinį klimato atšilimą, kurios pagrindą sudaro drąsa, saikas ir paprastumas.
Lapkričio 30d. vykę mokymai „Kaip naviguoti pinigų pasaulyje savarankiško gyvenimo pradžioje“ su asmeninių finansų eksperte Odeta Bložiene praplėtė jaunuolių finansinio raštingumo žinias bei įgūdžius. O. Bložienė supažindino mokinius su svarbiausiais asmeninių finansų aspektais, biudžetu ir jo svarba bei išmokė, kaip jį susidaryti, išsikelti finansinius tikslus ir taupyti buityje.
Gruodžio 7d. vykusiame susitikime „Kaip dirbtinis intelektas keis edukaciją ir ateities karjeras“, dirbtinio intelekto treneris Antanas Bernatonis paaiškino, kaip veikia dirbtinis intelektas, ir supažindino klausytojus su pagrindinėmis jo naudomis. Taip pat specialistas aptarė profesijas, kurių pagrindinis darbo įrankis – dirbtinis intelektas ir pateikė daugybę interneto svetainių palengvinančių gyvenimą.
Gruodžio 14d. įvyko paskutinis mokymų ciklo susitikimas „Socialinių tinklų evoliucija: iš kur atėjom, kas vyksta dabar ir ko tikėtis rytoj“ su „Delfi“ rinkodaros vadovu Justinas Jautžemiu. Šio susitikimo metu rinkodaros vadovas atskleidė, kodėl socialiniai tinklai užima tokią didelę vietą kasdieniniame gyvenime ir paaiškino, kaip saugiai elgtis internetinėje erdvėje bei suvokti, kada laikas sustoti naršyti.

Jaunoji MEPA ambasadorė Guoda Baldauskaitė

MEPA Kalėdų eglutė

Artėjant šventiniam laikotarpiui komandos nariai nusprendė papuošti MEPA Kalėdų eglutę Šilalės miesto bendruomenei. Ilgai diskutavome , kaip puošime žaliaskarę. Buvo priimtas sprendimas žaisliukais padaryti žymiausius Europos Sąjungos šalių pasakų personažus ir juos pažymėti tos valstybės vėliavėlėmis. Padarę žaisliukus gerai nusiteikę vykome puošti MEPA eglutės. Tikimės , kad mūsų papuošta eglutė džiugins Šilalės bendruomenę ir suteiks žinių apie Europos Sąjungos šalis.

MEPA projekto vyresnioji ambasadorė Dalia Kubaitienė

Susitikimas su Europos Parlamentaru Petru Auštrevičiumi

Lapkričio 17 dieną Jaunieji MEPA ambasadoriai vyko į Telšių Žemaitės gimnaziją, kur dalyvavo susitikime su Europos Parlamentaru Petru Auštrevičiumi. Susibūrimo metu politikas apibūdino savo darbo Europos Parlamente ypatumus ir iššūkius, su kuriais susiduria, atskleidė įtemptą europarlamentaro darbotvarkę, bei supažindino jaunuolius su politiko profesija. Diplomatas aktyviai bendravo su publika ir atsakinėjo į mokinių keliamus klausimus. Jaunuoliai su P. Auštrevičiumi aptarė svarbiausias Lietuvos ir Europos aktualijas, Izraelio ir Palestinos bei Ukrainos ir Rusijos konfliktus, bei Europos Parlamento požiūrį į karus. Taip pat diskutavo ir apie svarbiausias demokratijos vertybes bei gvildeno pasyvaus dalyvavimo Europos Parlamento rinkimuose klausimą. Aktyviausi diskusijos dalyviai apdovanoti Europos Parlamento biuro Lietuvoje įsteigtais prizais bei informaciniais leidiniais apie Europos Parlamentą.
Dėkojame Telšių Žemaitės gimnazijai už šiltą priėmimą ir Europos Parlamento nariui Petrui Auštrevičiui už įdomius debatus bei atskleistą naują požiūrį į politiką.

Jaunoji MEPA ambasadorė Guoda Baldauskaitė

STEAM veiklos – „Tvarumas – Žmonijos ateitis“

Lapkričio 10 dieną 2c klasės grupelė mokinių kartu su MEPA jaunaisiais ambasadoriais atliko STEAM projekto „Tvarumas – Žmonijos ateitis“ veiklas, kuriomis stiprino pilietiškumo, pažinimo ir komunikavimo kompetencijas.
Vykome į Tauragės regiono nepavojingų atliekų sąvartyną, kur atliekų tvarkymo sk. vyr. specialistė, Kristina Majienė papasakojo apie Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro projektus. ES lėšomis įgyvendintų ir įgyvendinamų projektų tikslas – sukurti ir plėtoti komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo, paruošimo naudoti pakartotinai ir apdorojimo infrastruktūrą, įsigyti atliekų tvarkymo sistemos tinkamam eksploatavimui reikalingas priemones – atliekų apdorojimo įrangą, konteinerius atliekų rūšiavimui, informuoti visuomenę atliekų prevencijos ir tvarkymo klausimais ir kt.
Atliekų šalinimas sąvartyne yra labiausiai nepageidaujamas atliekų tvarkymo būdas, todėl įgyvendinamomis priemonėmis siekiama kuo labiau iš mišrių komunalinių atliekų srauto išrūšiuoti pakuočių atliekas ir antrines žaliavas ir jas paruošti tolimesniam perdirbimui, išskirti maisto/virtuvės, tekstilės atliekas ir taip mažinti į sąvartyną patenkantį atliekų kiekį.
Mokiniai turėjo galimybę pamatyti rūšiavimo darbus ir taip dar kartą įsitikinti, jog rūšiuoti yra ypatingai svarbu, taip pat tai buvo puiki galimybė susipažinti su tuo, kas atsitinka su įvairiomis mūsų išmestomis atliekomis ir tuo, jog darbas šiame centre yra ganėtinai sudėtingas, todėl mums nederėtų jo dar labiau apsunkinti, ir tvarkingai rūšiuoti atliekas.
Mūsų projekto veiklos susijusios su tuo, kad kuo daugiau išmetamų tekstilės atliekų galėtume panaudoti, prikelti jas antram gyvenimui.

Gustė Tamašauskaitė 2c klasė

„Nepatogus kinas“ Šilalėje

Kino festivalis „Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. Lietuvos žmogaus teisių centro, kasmet Lietuvoje organizuojamas tarptautinis dokumentinių filmų festivalis. Filmuose gvildenamos temos – diskriminacija, tolerancija, korupcija, ekologija ir kitos globalios problemos bei socialiniai iššūkiai. Spalio 20 d. Jaunieji MEPA ambasadoriai gavo galimybę Šilalės viešojoje bibliotekoje peržiūrėti vieną iš tarptautinio kino festivalio „Nepatogus kinas“ dokumentinį filmą „Už Utopijos sienų“, kuris sutelktas į Sengeuną Kimą, pastorių, kuris padeda žmonėms pabėgti iš komunistinės Šiaurės Korėjos. Iš šios šalies pabėgti visada buvo sunku, tačiau per pastaruosius keletą metų tai tapo beveik neįmanoma dėl padidintos pasienio apsaugos. Filme parodoma šalies priešistorė bei kokių protu nesuvokiamų taisyklių turi laikytis ten gyvenantys žmonės. Dokumentinis filmas plačiau supažindino jaunuolius apie Šiaurės Korėją bei privertė susimąstyti, kokia brangi yra laisvės kaina, o galbūt ir paskatino labiau įvertinti mūsų gyvenimo sąlygas.
Po filmo peržiūros vyko diskusija, kuri paskatino išsakyti mintis apie demokratiją ir jos svarbą mūsų gyvenime.

Ieva Valančiūtė MEPA jaunoji ambasadorė

Susitikimas su europarlamentaru Juozu Oleku

Spalio 23 dieną Simono Gaudėšiaus gimnazijos bendruomenė pasitiko pažintimi su Lietuvos Europos Parlamento nariais, apie kuriuos informacija sukosi televizoriaus ekrane, gimnazijos foje. Ją pristatė jaunieji MEPA ambasadoriai. Sulaukėme ir garbaus svečio, europarlamentaro, Juozo Oleko. Pirmiausia, pats svečias pristatė pagrindines Europos Sąjungos institucijas bei jų veiklą kovojant su pagrindinėmis šiandienos problemomis, atstovavimą šalių narių bei gyventojų interesams, kasdienę ir nuolatinę veiklą. Taip pat už teisingus atsakymus į linksmus teorinius klausimus negailėjo ir atminimo dovanėlių. Vėliau kiekvienas mokinys turėjo galimybę europarlamentarui užduoti rūpimus klausimus. Europos klubo dalyviai ypač aktyviai domėjosi ir gerbiamo svečio biografija, politiniu keliu iki Europos parlamentaro pareigų, didžiausiais iššūkiais, su kuriais šis susiduria kasdieniame darbe bei kitais klausimais. Susitikimo dalyviai pokalbį/interviu įvertino kaip puikiai praleistą laiką netradicinėje aplinkoje ir nuo šiol tikrai galėtų apibūdinti pagrindinę ES institucijų, ypač Parlamento veiklą, jos pobūdį bei organizavimą. Jaunieji MEPA ambasadoriai susitikimą užbaigė šmaikščia asmenuke su pačiu europarlamentaru, palinkėdami sėkmės tolesniame karjeros kelyje ir artėjančiuose rinkimuose, bei padėkodami už puikiai praleistą laiką.

Jaunasis MEPA ambasadorius Vykintas Mylimas

Pamoka – viktorina apie Europos sąjungą

Spalio 13 d. , klasės valandėlių metu, Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos mokiniai dalyvavo Kahoot viktorinoje tema “Europe@school”. Viktoriną pravedė MEPA jaunieji ambasadoriai. Joje dalyvavo visos 15 gimnazijos klasių.
Europos Sąjunga (EU) tai kaip didelė draugų kompanija iš daugybės Europos šalių, kurios sutaria kartu dirbti ekonomikoje, politikoje ir kitose svarbiose srityse. Jos tikslas – išlaikyti taiką ir padėti vienai kitai. Europos Sąjunga yra labai svarbi Europoje.
Viktorina apie Europą puiki priemonė mokiniams išplėsti savo žinias apie ES. Mokiniai gali išmokti daug naujų faktų ir netikėtumų apie Europą, kurių jie anksčiau galėjo nežinoti. Tai puikus būdas įkvėpti jaunąją kartą domėtis aplinkiniu pasauliu.

MEPA jaunoji ambasadorė Ugnė Šimkutė

Atidaryta Europos judumo savaitė

Kiekvienais metais rugsėjo 16–22 d. visi Europos bei kitų šalių miestai ir miesteliai kviečiami dalyvauti Europos judumo savaitėje, kuri yra didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Šia kampanija siekiama skatinti gyventojų elgsenos pokyčius, pirmenybę teikiant aktyviam judumui, judėjimui pėsčiomis, dviračiais, viešuoju transportu.
Prie šios kampanijos rugsėjo 15 dieną prisidėjome ir mes – Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos bendruomenė. „Turizmo dienos” programą kūrė fizinio ugdymo mokytojai Indrė Šetikienė, Regina Arlauskienė, Dangirdas Kėbla. Renginį išradingai vedė antrokai Austėja Stonytė ir Vykintas Mylimas. “Sveikos mokyklos” vėliavą pušyne iškėlė gimnazijos geriausiųjų mokinių šventės “Sėkmės paukštė” Metų sportininkas Ainoras Dumčius. Sveikinimo kalbą visiems šventės dalyviams mokinių savivaldos vardu pasakė antrokė Marija Mažeikaitė.
Visos dalyvaujančios klasės startavo su penkių kilometrų sparčiuoju žygiu į pušyną. Pušyno vasaros estradoje klasės išradingai prisistatė. Linksmąją mankštą šokio ritmu vedė choreografijos mokytoja Aušra Danisevičienė. Įgavę energijos mokiniai rungtyniavo kliūčių ruože, norėdami laimėti stipriausios klasės titulą. Apdovanojimas atiteko III b klasei. Pati mėgstamiausia mokinių rungtis – virvės traukimas. Išaiškinti šios srities nugalėtojai – III a klasė. Nuotaikingai dieną užbaigėme apibendrinimu, nugalėtojų ir visų klasių apdovanojimais.

MEPA jaunesnioji ambasadorė Vytė Kubaitytė

Europos ateitis svarbi kiekvienam

Rugsėjo 13 dieną Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos jaunieji MEPA ambasadoriai bei kiti mokyklos mokiniai susitiko svarbiu tikslu – apsvarstyti Europos Sąjungoje jau įvykdytus siekius bei ateities planus. Dalyviai, klausydamiesi Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pranešimo, diskutavo, ką EU pasiekė ir kokios jos klaidos gali tapti naudingomis pamokomis žiūrint į ateitį. Kalba įkvėpė jaunuosius MEPA ambasadorius sekti naujienas, susijusias su Europos Sąjunga, jas analizuoti ir patiems mąstant siūlyti idėjas, kurios padėtų 27 šalių sąjungai stiprėti ir klestėti, taip dar labiau įtraukiant ir visą mokyklos visuomenę į žinių ir suvokimo ugdymą apie EU, jos veiklas, siekius ir vertybes.

Jaunasis MEPA ambasadorius Vykintas Mylimas

Nauji mokslo metai – nauja MEPA komanda

Rugsėjo 11 dieną Europos klubo komanda susibūrė pirmajam šių mokslo metų susitikimui. Šiais metais komandą, vadovaujamą Dalios Kubaitienės, papildė daug naujų iššūkiams pasiruošusių mokinių. Europos klubo nariai susipažino su Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės (MEPA) projektu – jaunimo programa Lietuvoje įgyvendinama jau penktus metus. Jaunuoliai siūlė savo idėjas, planavo, kaip jas įgyvendinti. Socialiniame tinkle „Instagram” susikūrė projekto anketą (“sgg_mepa”), kurioje skelbs apie savo komandos veiklą. Taip pat jaunieji ambasadoriai pasidalino svarbiausiais darbais bei susitarė iki kito susitikimo sugalvoti dar daugiau veiklų, kurias komanda galėtų įgyvendinti šiais mokslo metais.
Jaunieji Europos klubo nariai pasiruošę kaip reikiant padirbėti ir įgyti naujų įgūdžių bei žinių!

Jaunoji MEPA ambasadorė Guoda Baldauskaitė

Skip to content