Menu Close

Sąvokos

Karjera – žmogaus vaidmenų ir darbinių veiklų seka per visą jo gyvenimą.

Profesijos rinkimasis – tai laisvas ir tolydus asmens artėjimo į konkrečią profesiją iki galutinio apsisprendimo ją rinktis procesas.

Profesijos sąvoka atspindi veiklos pobūdį ir atsako į klausimą “Ką žmogus veikia?” – gydo (profesija – gydytojas), stato (statybininkas), ugdo (pedagogas) ir t.t. (Pukelis K., 2000).
Specialybės sąvoka atspindi “įrankį”, kurio pagalba praktiškai realizuojama profesinė veikla. Vadinasi, profesija yra platesnė, specialybė – siauresnė sąvoka (Pukelis K., 2000).
Pavyzdžiui, gydyti žmogų galima gydant dantis (profesija – gydytojas, specialybė – stomatologas), širdį (specialybė – kardiologas) ir t.t. Statyti namus gali mūrininkas, tinkuotojas, elektrikas, santechnikas ir t.t. Visų jų profesija – statybininkas, tačiau specialybės bus mūrininkas, tinkuotojas, elektrikas ir pan. Ugdymas – pedagogo profesija, tačiau ugdo ir ikimokyklinių įstaigų darbuotojai, ir mokytojai, ir treneriai bei pan. Vadinasi, šiuo atveju, visų minėtų darbuotojų profesija – pedagogas, tačiau specialybės skirsis priklausomai nuo ugdymo tikslų kiekvienoje iš paminėtų įstaigų (darželyje, mokykloje, sporto mokykloje ir t.t.). Kiekviena iš minėtų specialybių potencialiai yra ir profesija (Pukelis K., 2000).

 

Skip to content