Sumanaus moksleivio akademija
„Sumanaus moksleivio akademija“ projekto 2022-2023 finalinis uždarymo renginys vyko birželio 1 d. VDU Žemės ūkio akademijoje.
Išklausėme pranešėjų paskaitas: „Aš esu savo pasaulio bamba. Arba mano karjeros pradžia“ VDU Psichologijos katedros doktorantas Tadas Vadvilavičius, „Žinių būtinybė ateities agrosektoriaus kūrėjams“ Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Tvarios žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento patarėjas Simonas Pusvaškis. Vyko veiklos pagal klasės kryptį (Verslumo klasė, Inžinerijos klasė, Gamtos mokslų klasė, Ekologijos klasė).
Apžvelgus „Sumanaus moksleivio akademija“ projekto veiklas įteikti pažymėjimai mokytojams ir moksleiviams.
Fizikos mokytoja Alma Balčienė
Jėga, jėgos momentas
Vasario 2 – 3 dienomis gimnazijos gabių mokinių klubo „Jaunasis tyrėjas“ mokiniai: Austėja Eitutė, Aurimas Šimutis ir Henrikas Zemeckis organizavo ir pravedė fizikos III A kurso pamokas.
Atliko tiriamąjį darbą „Jėgos momentas“. Mokiniai teigia, jog eksperimentų pagalba pagilino dalykines žinias, smagu buvo išbandyti nematytas priemones bei sužinoti skridinio veikimą.
Naudojantis kompiuterine programa Henrikas pristatė trinties jėgą.
Mokiniai liko patenkinti, kad gimnazijoje vyksta patyriminės pamokos. Džiaugėsi, kad eksperimentai atskleidė daug detalių apie tai, ko nemato plika akimi ir nesusimąsto savo „išmaniųjų“ kasdienybėje. Mokiniai pripažino, kad tokios veiklos pažadina ir kritinį mąstymą, ir plečia pasaulėvoką.
Fizikos mokytoja Alma Balčienė
Sumanaus moksleivio akademija
Lapkričio 18 dieną gimnazijos gabių mokinių klubo „Jaunasis tyrėjas“ mokiniai dalyvavo VDU Žemės ūkio akademijoje pirmajame susitikime „Sumanaus moksleivio akademija“.
Užsiėmimų metu vyko veikla savęs pažinimui, susipažino su VDU Žemės ūkio akademija, per įvairias aktyvias veiklas lavino kūrybiškumą, komunikabilumą.
Fizikos mokytoja Alma Balčienė
Kristalų mikropasaulis
2022 metų lapkričio 14 dieną gimnazijos pirmų ir antrų klasių jaunieji tyrėjai vyko į Tauragės STEAM centrą atlikti tiriamąjį darbą „Kristalų mikropasaulis“. Mokiniai mikroskopu tyrinėjo įvairių druskų kristalus bei bandė nustatyti jų formas. Taip pat išbandė automatines pipetes, kurios bandymų metu įrodė savo pranašumą prieš Pastero bei stiklines pipetes. Naudojantis kompiuterine programa VESTA, mokėsi analizuoti kristalinių medžiagų elementariuosius narvelius.
Mokiniai teigia, jog eksperimentai jiems labai patiko, smagu buvo išbandyti nematytas priemones bei sužinoti, jog augaluose susidaro druskų kristalai.
Fizikos mokytoja Alma Balčienė
Naujausios technologijos ir inžinerijos horizontai
2022-10-21 mokinių grupė vyko į Klaipėdos universitetą ir AB Grigeo Klaipėda, domėjosi naujausiomis technologijomis ir inžinerijos horizontais. KU susipažino, pamatė ir išbandė kūrybinį-inžinerinį studentų projektą „Pneumobilis“. AB Grigeo Klaipėda gimnazistai supažindinti su pilnu medžio ir popieriaus komponentų apdirbimu.
Mokinių atsiliepimai:
* Labai džiaugiuosi, kad esu Jaunųjų tyrėjų klubo ir STEAM programos dalis. Kelionė į Klaipėdą mane labai sudomino, sužinojau daug įdomybių apie aplinkosaugą ir rūšiavimą, makulatūros perdirbimą. Taip pat mane nustebino KU pneumobilis bei jo veikimo principas. Grįžau namo kupina įspūdžių.
Guoda Baldauskaitė, I a kl.
* Išvyka į Klaipėdą tikrai papildė mano gamtosaugos bei pneumomechanikos žinias. Dar kartą turėjau galimybę prisiminti ir pakartoti, kaip aš galiu išsaugoti planetą. Taip pat pamačiau, kaip pritaikoma mechanika, kokios galimybės ateityje, koks ilgas ir kantrybės reikalaujantis yra procesas, norint nuo nulio sukurti pneumobilį. Bet visų svarbiausia, kad naudingai ir smagiai praleidau laiką.
Vykintas Mylimas, I a kl.
* Spalio 21 dienos kelionė buvo smagi. Labiausiai įstrigo Klaipėdos universiteto gaminys „pneumobilis“, mašinėlė, varoma suspaustu oru. Tai mane sudomino. Taip pat labai patiko AB Grigeo kompanijos darbas. Gaila, kad nebuvo galima pamatyti viso popieriaus gaminimo proceso, bet pasakojimas buvo nerealus. Patiko, kai visi buvome apsirengę kaip darbuotojai. Ši kelionė labai puiki.
Karolina Butvidaitė, I b kl.
* Man labiausiai įsiminė, kad vienas žmogus per metus sukaupia 524 kg šiukšlių ir tai, jog per metus jis suvartoja kortelės dydžio plastiko kiekį. Man taip pat buvo labai įdomu sužinoti apie pneumobilius ir kokie jų techniniai duomenys.
Kornelija Gudonytė, I b kl.
* Labai patiko tvarkingos ir įdomios architektūros Klaipėdos gatvės. Buvo įdomiai pasakojama universitete. Žavėjausi suspausto oro varomąja mašina, jos veikimo principu, dizainu. Buvo įdomus įmonės ,,Grigeo“ pristatymas, jos vykdoma veikla, pasivaikščiojimas koridoriais, darbinių patalpų aplankymas.
Labai ačiū už kelionę ir įspūdžius ! : )
Tautvydas Jonaitis, I b kl.
* KU buvome supažindinti su mašinomis, važiuojančiomis suspaustu oru, labai gaila, jog jame yra labai mažai energijos ir todėl negalima būtų to panaudoti kiekvienos dienos transporte. Grigeo popieriaus fabrike sužinojome, kaip reikia taisyklingai rūšiuoti popieriaus atliekas, kaip reikia prižiūrėti mūsų planetą, jog negalima pirkti pigių, nepatvarių drabužių. Paskutinis punktas man įstrigo labiausiai, nes man yra svarbu kaip aš atrodau, o patvarūs drabužiai dažniausiai nebūna gražūs ar madingi.
Eitutė Austėja, III c kl.
Fizikos mokytoja Alma Balčienė
Biologijos mokytoja Gida Zobėlienė
Kūrybiškumas ir gamtamokslinė saviugda
Gabių mokinių klubas „Jaunasis tyrėjas“ gimnazijoje pradėjo programos „Fizikiniai ir biocheminiai dėsniai (procesai) tirpaluose“ veiklų įgyvendinimą.
Tai viena iš galimybių paįvairinti ugdymo procesą bei paskatinti mokinius labiau domėtis gamtos mokslais. Esame įsitikinę, kad eksperimentais grįstas mokslas skatina mokinių komandinį darbą, bendradarbiavimą atliekant tiriamąją veiklą. Komandinio darbo įgūdžiai ypač reikalingi šiuolaikiniame mokslo ir darbo pasaulyje, nes čia nebeužtenka vieno žmogaus proto ar įgūdžių.
Ši programa skirta nuodugniau nagrinėti fizikinius ir biocheminius reiškinius ir procesus, susipažinti su esminiais dėsniais ir atradimais bei taikyti juos technologijose. Nemažai dėmesio skirta sudėtingesniems eksperimentiniams darbams atlikti. Programoje dalyvaus I-III klasių mokiniai, besidomintys gamtos mokslais, tiriamąja moksline veikla.
Alma Balčienė
Medžiagų kelionė ląstelėje
Spalio 12 d. gabių mokinių klubo „Jaunasis tyrėjas“ dalyviai lankėsi Tauragės STEAM centre ir atliko tiriamąjį darbą „Medžiagų kelionė ląstelėje“. Mokiniai atliko tris bandymus, išmoko naudotis naujomis priemonėmis, sužinojo ir patikrino, kaip veikia osmosas ir difuzija bei tai, kaip skirtingos koncentracijos sacharozės tirpalai veikia ląstelės sieneles, tai matė per mikroskopus. Komandai labai patiko atlikti bandymus, tik prailgo ilgai laukti rezultatų. Visi buvome sužavėti cheminėmis reakcijomis kurios vyko bandymų metu.
Chemijos mokytoja ekspertė Dalia Gailienė