Menu Close

Atminties kelias

Rugsėjo 23-oji – Lietuvos žydų genocido atminimo diena, per kurią kviečiama prisiminti Lietuvoje gyvenusius ir nužudytus žydus, pagerbti jų atminimą, organizuojant Atminties kelią.
Viena iš didžiausių Šilalės tragedijų – žydų tautos genocidas Antrojo pasaulinio karo metais. Po vokiečių okupacijos Šilalėje žydų beveik nebeliko. Šilališkiai atsimena Mileraitę – Aušrienę, mokytoją Ruviną Edmundą Zeligmaną, dorų lietuvių išgelbėtus nuo mirties.
Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos Id klasės moksleiviai, pagerbdami mūsų mieste gyvenusių žydų atminimą, aplankė vietas, susijusias su šia tragedija.
Atminties kelią pradėjome nuo pastato, kur anksčiau buvo žydų sinagoga (dabar čia parduotuvė „Senoji baldinė“). Čia 1941 m. liepos mėnesį ir prasidėjo baisioji Šilalės žydų tragedija. Vėliau keliavome į senąsias žydų kapines, kur buvo sušaudyti vyrai, atvaryti iš sinagogos. Ant kapų pagal žydų tradicijas padėjome akmenukų, skaitėme Šilalėje gyvenusių žydų pavardes.
Pamokoje prisilietėme prie savo miestelio istorijos, supratome, jog piliečiu galima tapti tik tada, kai jauti pagarbą žmonėms, supranti, jog be atminties negalimas žmonių ryšys.

Piliečiu tampama tik nuolat ugdant savyje bendrystės galias, socialumą, pagarbą kitam, lojalumą ir toleranciją. Be bendrų jausmų ir atminties negalimas žmonių ryšys ir įsipareigojimas.
Leonidas Donskis

Skip to content