Energiniai gėrimai – nealkoholinis gėrimas, tonizuojantis organizmą. Viešoje erdvėje energiniai gėrimai dažnai yra apibūdinami kaip suteikiantys energijos ir ištvermės, reklamuojami su pritraukiančiomis frazėmis: „Suteikia sparnus“, ,,Pažadina žvėrį‘‘ ir t.t. Iš tiesų energiniai gėrimai nesuteikia nei energijos, nei ištvermės, o sekina nervų sistemą ir alina organizmą, nes jį mobilizuoja. Organizmo mobilizacijos procese dalyvaujančių medžiagų greitai netenkama ir organizme jų ima trūkti. Po tokios stimuliacijos gana greitai prasideda slopinimas: jaučiamės išsekę ir vėl atsiranda poreikis pasipildyti energijos.
Energiniai gėrimai yra pavojingi dėl didelės kofeino koncentracijos. Paprastai kofeinas suteikia žvalumo, padeda lengviau susikoncentruoti, nes stimuliuoja centrinę ir periferinę nervų sistemą, tačiau per didelis kofeino kiekis gali padaryti daug žalos organizmui. Vartojant kofeiną nuolat ir didesniais kiekiais gali išsivystyti priklausomybė, o nutraukus jo vartojimą – pasireikšti abstinencijos simptomai.
Energiniuose gėrimuose yra ir kitų tonizuojamuoju poveikiu pasižyminčių sudedamųjų dalių, kurių kiekiai smarkiai viršija rekomenduojamą dienos normą, pvz: taurino (vienoje energinio gėrimo skardinėje jo kiekis apie 250 kartų viršija dienos normą), B grupės vitaminų (vienoje skardinėje energinio gėrimo yra nuo 125 % iki 350 % rekomenduojamos paros normos), gvaraninių paulinijų ar ženšenio ekstrakto (per didelis kiekis gali iššaukti panikos jausmą, nemigą, kraujospūdžio nestabilumą) ir kt.
Energiniai gėrimai neigiamai veikia širdies veiklą, gali sukelti lėtinį nuovargį, nemigą. Energiniuose gėrimuose esantys konservantai, dažikliai, saldikliai gali sukelti virškinimo problemų jautresnę virškinimo sistemą turintiems žmonėms. Energiniai gėrimai sekina nervų sistemą, ypač neigiamai veikia vaikų ir paauglių psichikos sveikatą, kuri yra labiau pažeidžiama, nei suaugusio žmogaus.
Brigita Aleksiukaitytė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje