Menu Close

C4 mobilumas Lenkijoje

Įgyvendinant Erasmus+ projektą „Travelling Raises an Inclusive Partnership“ N° 2019-1-SK01-KA229-060651 keturios Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos mokinės : Agnė Kaziukonytė, Kamilė Kondrotaitė, Aistė Gražinskytė ir Austėja Jurkutė , lydimos mokytojų Daivos Eisimantienės ir Irenos Gabrielaitienės , kovo 21 – 25 dienomis dalyvavo projekto C4 mobilumo veiklose Nidzicoje, Lenkijoje. Kad pasiektume savo miestelį-Nidzicą, pervažiavome labai miškingą ir ežeringą Mozūrijos teritoriją. Lieknos, aukštos pušys, ežerų lopinėliai – gražu.Taip norėjosi pamatyti didesnį miestelį su pažįstamomis maitinimo įstaigomis. Bet … vingiuotas kelias ir kaimeliai ar miesteliai. Nidzicoje mūsų malonūs draugai pasitiko prie didingos viduramžių pilies. Kitą dieną visų laukė svarbi veikla pilyje.
Mūsų susitikimo tema – „Kaimo ir ekologinis turizmas“, tad mokiniai iš Lietuvos, Turkijos, Ispanijos, Slovakijos ir Lenkijos dalyvavo įvairiose projekto veiklose. Gaila, bet nedalyvavo mokiniai iš Italijos. Visos penkios dienos buvo kupinos įspūdingų, kasdien skirtingų veiklų.
Pirmąją dieną savo kraštą pristatė Nidzicos turizmo firmos atstovė. Ji labai išsamiai supažindino su kaimo ir ekologinio turizmo ypatumais Lenkijoje. Po to pristatė savo šalis visi dalyviai. Nuo egzotiškos Turkijos, didingos Katalonijos iki Tatrų ir mūsų barokinio Vilniaus su gražia Agnės šypsena nuotraukose… Niekam net sakyti nereikėjo – visi suprato, iš kokių gražių šalių atvykome. Tad po karantino visi geriau susipažino su savo gimtinėmis. Mokiniams pavyko pagilinti savo viešojo kalbėjimo įgūdžius- visi pristatė savo šalis angliškai, diskutavo, atsakinėjo į klausimus. Visiems buvo naudinga slovakų mokytojos Janos paskaita apie psichologinį gido pasiruošimą. Ir dienos įspūdžius vainikavo nuostabi, visus įtraukianti, šeimininkų suorganizuota veikla – The Amazing Race: getting to know Nidzica – pažintis su Nidzica.
Antrą dieną pradėjome mokytojos Janos suorganizuotose dirbtuvėse – mokiniai pritaikė per paskaitą įgytas žinias praktikoje. Po pietų dalyviai džiugiai dalyvavo išvykoje į kaimo turizmo sodybą „Land of Seven Wonders“. Čia visi susipažino su regiono istorija, įvairiomis profesijomis, senoviniais darbo įrankiais. Po to buvo pakviesti žaisti tradicinių lenkiškų žaidimų. Mėtė kamuoliukus, keliavo maiše, bet didžiausio entuziazmo sulaukė virvės traukimas.
Kadangi vienas pagrindinių projekto uždavinių yra susipažinti su UNESCO paveldu, tai trečioji diena mus kvietė aplankyti Magdeburgo tvirtovę, vieną didžiausių ir geriausiai išlikusių Viduramžių gynybinės pilies pavyzdžių Vidurio ir Rytų Europoje, vieną monumentaliausių bei įspūdingiausių plytinės gotikos ansamblių Europoje, kurį karo pabaigoje negailestingai subombardavo rusai, nes skubėjo į Berlyną. Pilis ir mums įvarė neviltį- net tris valandas zujome po ją :ir salės, ir virtuvė, ir koplyčia, ir Kęstučio kamera , ir „ prašmatniosios tupyklos“…Tikrai verta pamatyti. Taip ir rodėsi, kad įžengs koks riteris, bet…
Ketvirtoji diena buvo skirta kelionei į Springs Village. Čia mūsų laukė puikus pasivaikščiojimas po Lynos upės rezervatą, apipintą legendomis. Gražu, kai sužinai, kad upelio pradžia – mylimos mergelės ašaros. O sename malūne pasigaminome muilų, išgėrėme kavos, paklausėme miško ošimo. Vėliau aplankėme kaimo sodybą Garncarsca Wioska. Čia mokiniai nudažė velykinius margučius, susipažino su gintaro apdirbimu ir net pasigamino sau papuošalų iš gintaro.
Paskutinę dieną vykome į Lenkijos sostinę Varšuvą. Čia šiltai sutikusi gidė supažindino su Varšuvos senamiesčiu, su svarbiausiomis vietomis, su UNESCO paveldu. Vizitą baigėme lankydami įspūdingą Varšuvos sukilimo muziejų (Museum of Warsaw Uprising). Visą lankymosi laiką veikė garso takelis – plakė širdis ir kaukė lėktuvai – labai gerai supranti, kiek žmonių guli po Varšuvos namais, kiek gyvenimų buvo nutraukta, suluošinta, sunaikinta. O trijų minučių dokumentinis filmas su subombarduotos Varšuvos vaizdais- kulminacija. Reikia pripažinti, kad muziejus sukurtas labai išmintingų ir gerai išmanančių savo dalyką žmonių- profesionalų.
Susitikimas buvo puiki galimybė susirasti naujų draugų, bendrauti angliškai, susipažinti su Lenkijos kultūra, su UNESCO paveldu. Jo metu skambėjo juokas, vyravo puiki nuotaika. Bendrystė -raktinis šio susitikimo žodis. Iki susitikimo Katalonijoje ir Slovakijoje!

Daiva Eisimantienė

Skip to content